Vyberte stránku

První setkání…

Poprvé jsme se potkali začátkem léta 2014 při školení od Laboratoires Renophase a málem jsem si zlomila jazyk. Vyslovit slovo „glukonolakton“ bylo poněkud nesnadné. Pak jsem měla možnost vyzkoušet co tato aktivní látka dokáže. A stali se z nás dobří přátelé. A u dobrého přítele si jméno nakonec zapamatujete a naučíte se jej i vyslovit.

Glukonolakton (přesněji glukonodeltalakton, zkráceně GDL) je organická sloučenina, lakton odvozený od kyseliny glukonové.

PHA KYSELINY

Glukonolakton patří do rodiny PHA kyselin spolu s kyselinou laktobionovou.  Poly-hydroxykyseliny neboli PHA jsou často (neprávem) ve stínu svých sester AHA a BHA kyselin. Přitom právě glukonolakton si zaslouží pro své jedinečné vlastnosti pozornost.

Je totiž skvělou volbou i pro pleť citlivou, zralou, dehydrovanou a lačnící po zásobě vody.

Tím, že PHA obsahují dvojice atomů kyslíku a vodíku (to je to „poly“), glukonolakton má několik hydroxylových skupin a díky tomu má jedinečné vlastnosti o kterých si AHA a BHA kyseliny mohou nechat jen zdát. Pochopitelně umí jako i jiné kyseliny osdtraňovat odumřelé buňky ze svrchní vrstny epidermis. Ale tím, že je to PHA soft-peeling dokáže (díky svým hydrixylovým skupinám) pleť i hydratovat. Další výhodou je jeho šetrnost k citlivé pleti, kterou zaručuje díky tomu, že má větší molekuly.

Suma sumárum je to aktivní látka, která asi nebude nikdy v televizních reklamách, ale zařadit ji do své péče se určitě vyplatí. Skvěle ji můžete kombinovat s dalšími ingrediencemi. Nikdy nebude takovou celebritou jako kyselina hyaluronová, přestože narozdíl o HA, (která na sebe naváže až 1000násobek své molekulární hmotnosti), dokáže glukonolakton navázat všechnu vodu. Navíc šetrně a jemně exfoliuje (je to soft-peeling).

CO SKVĚLE UMÍ?

Jemně exfoliuje pleť: Glukonolakton funguje (jako každá jiná kyselina) jako chemický peeling, rozpouští odumřelé, suché buňky, které se nacházejí na povrchu epidermis. Díky tomu je pleť projasněná s lepší strukturou a potlačí jemné linky/vrásky a nerevné nedokonalosti. Glukonolakton má vyšší molekulární hmotnost, takže řeší spíš povrch, ale pokud se použije v rámci péče třeba s fragmentovanou kyselinou hyaluronovou (ta má nízkou molekulární hmotnost), je výsledek okouzlující. Glukonolakton přestože je kyselinou a plní funkci jemného chemického peelingu (ale neproniká tak hluboko do pokožky jako její ostatní kyselinové protějšky) je pro pleť velmi jemný a šetrný. 

Krásně hydratuje pleť: jak jsem psala výše je glukonolakton díky extra hydroxylovým skupinám humektantem, složkou, která hydratuje tím, že přitahuje vodu do pokožky (mezi další časté humektanty patří kyselina hyaluronová a glycerin). AHA kyseliny nemají schopnost na sebe vázat vodu, což je další faktor, díky kterému je glukonolakton mnohem jemnější a šetrnější. Glukonolakton v jednom kroku šetrně exfoliuje a hydratuje, což je výhodou pro všechny, kdo hůř snáší AHA kyseliny.

Působí antioxidačně: Klasickým antioxidantem, které si vybavíme je vitamin C nebo vitamin E, ale i glukonolakton napomáhá neutralizovat volné radikály a bojovat tak proti poškození způsobenému UV zářením. Jako antioxidant inhibuje elastázu, enzym degradující elastinová vlákna, a tím napomáhá zachování zdravé tkáně a udržení mladistvé elasticity pleti. Posiluje funkci kožní bariéry, snižuje citlivost na dráždivé látky a zarudnutí kůže v průběhu času. Glukonolakton nezvyšuje citlivost na sluneční záření

k zamyšlení

Má vlastně nějaké nevýhody?

Glukotonolakton je polyhydroxy kyselina (PHA) přirozeně se vyskytující v kůži, má silné anti-agingové účinky bez podráždění a je vhodná i pro pacienty s klinicky citlivou pletí, rosaceou nebo po estetickém zákroku.

Je 100% bezpečný?

Za 10 let praxe s profesionální péčí s glukonolaktonem jsem se setkala s reakcemi, které spočítám na prstech jedné ruky (vůči kosmetickým ošetřením, které počítáme na tisíce).

Všechny aktivní látky jdou i nevhodně kombinovat. Vždy je potřeba se řídit zdravým (selským) rozumem. Nekombinovat více exfoliantů v řadě, např. pokud používáte retinol, AHA nebo BHA kyseliny ve své běžné péči, tak může vzniknout nějaká reakce i s glukonolaktonem, který je jinak velmi šetrný. 

Jak glukonolakton zařadit do své kosmetické rutiny?

Bude to záležet na tom jaké produkty jste zvyklá používat a jaké mají aktivní látky. Vždy je dobré se nad tím zamyslet, protože třebas glukonolakton v exfoliačním toniku bude mít vyšší koncentraci než v krému. Tonikum použiji večer 2-3x za týden, ale u krému se počítá s denní frekvencí. Glukonolakton může působit synergicky s dalšími kyselinami i retinoidy, ale vždy vnímejte reakce své pleti. Pokud je začervenalá nebo citlivá, vyřaďte retilol i kyseliny. Po zklidnění zkuste produkty střídat (sudé, liché dny) nebo kyseliny nebo retinol nechejte na víkend. Je dobré se vždy poradit s odborníkem (který vaši pleť zná, pravděpodobně to bude Vaše kosmetička) a pozorovat reakce své pleti.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *