Vyberte stránku

Namazat se „padesátkou“ a mít celý den klid. Ale zas tak snadné to není. Jak je to tedy s těmi ochrannými faktory a UV zářením?

Slunce je univerzální zdroj veškerého záření, včetně UV (ultrafialového) záření. UV záření se obecně dělí na tři pásma, UVA (320 – 400 nm), UVB (280 – 320 nm) a UVC (pod 280 nm).

  • UVA je považováno za méně škodlivé. Nebylo prokázáno, že je pro živé organizmy zhoubné.  UVA proniká hlouběji a podílí se na stárnutí pokožky, způsobuje pigmentaci, a je i jednou z příčin solární alergie. Asi 99 % UV záření, které dopadne na zemský povrch je ze spektrální oblasti UVA.
  • UVB záření je zhoubné pro živé organizmy. Jeho energie je schopná rozkládat nebo narušovat bílkoviny nebo jiné životně důležité organické sloučeniny. UVB záření je  mimo jiné odpovědné za spálení kůže při opalování.

Obě záření jsou negativní pro naši pokožku, je vhodné tedy používat přípravky na opalování, které jsou širokospektrální a blokují UVA i UVB paprsky. Při výběru platí, že čím vyšší je SPF (nebo-li ochranný faktor), tím je i vyšší ochrana před UVA a UVB paprsky. Zatímco SPF vyjadřuje především ochranu před UVB, UVA bývá často pouze v kroužku, a často není uvedeno nějaké konkrétní číslo. Co to znamená? Tady platí, že přípravek splňuje pravidlo, že UVA je minimálně třetinu výše UVB. Pokud nenajdete hodnotu UVA ani UVA v kroužku, raději se přípravku vyhněte.

VÍTE, ŽE? 80% projevů stárnutí je způsobeno slunečními paprsky. Proto opravdu důležité používat produkty s ochranným faktorem.  A to nejen v letní sezoně, když jedeme na hory nebo k moři. Vynechat můžeme SPF jen u nočního krému, kde je opravdu zbytečný.

NEGATIVA SPF? Ano, i o tomto se dlouhodobě hovoří, ale jsem přesvědčena, že výhody přetrvávají.

PÁR TIPŮ NĚŽ PŮJDETE PRO „OPALOVÁK“:

  • Přípravky, které vydrží déle než 30 měsíců, má být trvanlivost označena pomocí piktogramu otevřeného krému, které udává počet měsíců po otevření, kdy je možné přípravek používat.
  • Pamatujte, že neplatí, že když se namažete „padesátkou“, můžete ležet na slunci dvakrát déle, než když použijete ,pětadvacítku‘. Účinnost slunečních filtrů totiž není lineární!
  • Kolik krému na tělo namazat?. Obecně platí, že dostatečné množství je šest čajových lžiček neboli 36 gramů na celé tělo průměrné dospělé osoby. Použijete-li jen polovinu doporučeného množství, sníží se úroveň ochrany o dvě třetiny!

Jeden příklad na závěr: Pan Bill McElligott, 69 let, řidič kamionu. Celých 28 let jezdil jako řidič trasy, kde mu často na levou tvář svítilo slunce, škodlivé UVA paprsky prostupovaly přes sklo auta. Levá tvář tohoto muže vypadá o 20 let starší než pravá. Jedná se o extrémní případ, ale i toto slunce dokáže.

Bill-McElligott

zdroj: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm1104059