Vyberte stránku

Pigmentace ty nešťastné hnědé flíčky! Do té doby něž jsem měla děti tak jsem si jich všímala jen na babiččiných rukou a vnímala je jako stařecké skvrny. Teoreticky jsem znala, že za poruchy pigmentace může především UV záření, hormony, genetika. Preventivní ochranu v podobě krémů s UVA i UVB filtrem jsem používala, nepřipouštěla jsem si, že bych někdy mohla pigmentacemi trpět. Omyl…. stalo se! V těhotenství se objevily a tváří se, že budeme nerozlučné kamarádky. Já je opravdu nechci, chci to kulaté poštovní razítko z čela vyzmizíkovat. Vyhlásila jsem jim boj – a to na život a na smrt! Doufala jsem, že se zase ztratí až porodím a dokojím…. no bylo to o trošku lepší, ale žádná sláva. Od té doby co jsem pigmenty u sebe objevila jsem se důsledně mazala solárním krémem, domazávala po 3 hodinkách. Fleky se staly mou součástí. V druhém těhotenství zas byly zřetelnější, ale to jsem se už rozhodla pro radikálnější řešení.

Po pár měsících od porodu jsem se rozhodla, pro šetrný chemický peeling znásobený účinkem intensivního pulsního světla, to přece musí vyjít! Chemický peeling nemusí totiž znamenat, že dopadnete rudá s puchýřky jako Samantha ze seriálu Sex ve městě. Nadšení, to co jsem viděla po prvním ošetření byl zázrak, už asi nikdy nezažiji tu obrovskou změnu po 20 minutách. Krásně vyžehlená pleť, stažené póry, žádné zarudnutí – omámená výsledkem ani nevím co ty pigmentace. Po první kúře 3 ošetření se to kulaté poštovní razítko z mého čela neztratilo, ale rozbily se obrysy a nebylo tak znatelné. Dopřávám si tyto kúry 2x do roka (podzim a jaro), po poslední podzimní sérii jsem nasadila jemně exfoliační čistící gel a tonikum s AHA kyselinami, bělící sérum a krém a někdy po Vánocích jsem zjistila, že z čela jsem pigmenty zcela vyzmizíkovala. Zůstal mi jen malý flíček u spánku, ale věřím, že ten také brzo zmizí. Mladší dcerka má 2,5 roku, byla to dřina ty nevzhledné flíčky zase vymazat, ale jde to!

Nemyslete si, že se Vám to nemůže stát. Snažte se alespoň o dodržování toho nejzákladnějšího co můžete pro sebe udělat a nejen jako ochranu před možnou pigmentací. Používejte solární krémy s UVA i UVB ochranou, díky!

 

Pár rad a postřehů:

  • opravdu používejte solární krémy, nepodceňujte číhající nebezpečí!
  • těhotenství – vznikají pigmentace nejen na obličeji díky hormonálním změnám. Fyziologii neovlivníte, ale důsledně používejte ochranné krémy a vyvarujte se sluníčka
  • hormonální antikoncepce stejně jako těhotenství znamená hormonální změny a možný vznik pigmentací
  • vždy po přístrojových ošetřeních jako např. chemický peeling, mikrodermabraze, mezoterapie, IPL, E-light, používejte solární krém a průběžně obnovujte ochranu.
  • zvažte nutnost návštěvy solária
  • nezhojené jizvičky na slunci pigmentují
  • stařecké skvrny vznikají vlivem oslabené funkce jater
  • zvažte konzultaci u kožního lékaře ať máte jistotu, že se jedná o pigmentaci nikoliv o rakovinu kůže

A jaký je Váš příběh s pigmentací?