Vyberte stránku

Co znamenají přesně ty obrázky na obalech kosmetiky? Tušíte co znamená obrázek s otevřeným kelímkem a číselným údajem? Nebo obrázek panáčka s otevřeným odpadkovým košem, zelený symbol s šipkami? Všímáte si těchto symbolů? Aspoň některých bychom, dámy měly!

SYMBOLY NA KOSMETICE

Celou řadu symbolů na výrobcích celkem snadno rozluštíme, jistě není nic objevného, že obrázek s panáčkem a odpadkovým košem znamená, že máme obal po spotřebování produktu vyhodit. Zelený recyklační symbol známe také všichni. Ale co znamená ten piktogram s otevřeným kelímkem a záhadným údajem 12M? Víte?

kelimek2

PIKTOGRAM OTEVŘENÉHO KELÍMKU

Obrázek, který jsme viděly mnohokrát, ale málokdo ví co znamená a ještě méně lidí se tímto údajem řídí! A přitom s tím může pekelně podráždit pleť! Tak co to tedy znamená?

Podle nových EU směrnic je povinnost každého výrobce označit každý kosmetický výrobek, který má trvanlivost delší než 30 měsíců, tzv. piktogramem, což je malý symbol otevřeného kelímku doplněného číslem. Toto číslo udává informaci do kolika měsíců ode dne otevření je nutné jej spotřebovat. U kosmetických produktů s trvanlivostí kratší než 30 měsíců je uveden minimální datum trvanlivosti a uvádí především počet měsíců. Tyto údaje jsou uvedeny jak na obalu tak i přímo na produktu.

Spotřebujte od otevření do x měsícůSymbol nám říká jak dlouho můžeme mít produkt otevřený aby byl jeho obsah s deklarovanou kvalitou. Tentýž výrobek v různém balení může mít různý údaj. Například krém v kelímku může mít na obalu 9M a tentýž krém ve větším balení v tubě 12M. Proč? Může za to oxidace, otevřený kelímek odhalí větší množství krému než otevřená tuba. Jednoduché, celkem logické, ne?

U krémů, pleťových sér bych se nebála, že produkt nestihneme spotřebovat. Určitě je vhodné zbystřit u pleťových masek, ty nám často na koupelnové poličce trošku „zamrznou“ a může se stát, že se stanou líbivou dekorací s prošlou lhůtou spotřeby.

Takže až budete v regálu sahat po větším balení třebas tělového krému, podívejte se na údaj o spotřebě a sama si odpovězte jestli je to opravdu úspora peněz vzít si větší „ekonomické“ balení. Pokud jej nestihnete spotřebovat, je to k ničemu.

Co děláte doma s potravinami, když se Vám stane, že je nestihnete spotřebovat? Ano, to stejné je dobré udělat s prošlou kosmetikou. Jinak si koledujeme o pěknou vyrážku!

kelimek3

SELSKÝ ROZUM

Když jsem u toho přirovnávání kosmetiky k jídlu. Brala bych to s rozumem, týden prošlý jogurt bych nejedla, ale pokud kosmetický produkt mám otevřený řádově o měsíc déle tak bych se nebála. Pokud je tedy skladován v běžných podmínkách. Např. nechat v létě uvnitř auta krém, lesk na rty či obyčejnou pomádu může být osudné.

A CO „ŠMINKY“?

Tak tato kategorie je obzvlášť citlivá! Ano je mnohem snadnější koupit si novou rtěnku/tvářenku než udělat pořádek v domácích zásobách. A vyhoďte oblíbenou rtěnku s osobním příběhem! Tolik jsme toho spolu zažily….

Mnohdy když vidím fotky beauty blogerek s desítkami rtěnek a lesků na rty tak mi bleskne hlavou jak dlouho mají asi produkty otevřené. Zastávám názor, že méně je někdy víc. Aktuálně vlastním 2 rtěnky, 2 make-upy a jednu tvářenku a řasenku…. dobrá ještě nějaký bronzer, ale tím opravdu končím :).

UDĚLEJTE JARNÍ BEAUTY ÚKLID!

Proberte své zásoby, vyberte vše prošlé, zavřete oči a vše jedním rychlým tahem shrňte do odpadkového koše. Hned jej vyneste, ať vám není smutno až půjdete vyhodit nějaký ten papírek! Následně udělejte inventuru a pokud půjdete nakupovat…..už víte jak na to!

20160216_122125A

NA ČEM JEŠTĚ HLÍDAT EXPIRACE?

Určitě dalším často zapomínaným místem v domácnosti je lékárnička. Tak se vyplatí projít expirace také. Systém je snadnější v tom, že na krabičce je uvedeno datum expirace např. EXP 05/2017 (spotřebuj do května 2017). Prošlé léčiva dejte na jedno místo a až půjdete kolem lékárny, odevzdejte je tam.