Vyberte stránku

Malé bílé tečky, které se nejčastěji vyskytují v očním okolí, ale i na tvářích či nose. Milie nesouvisí v věkem, mohou se objevit kdykoliv. Drobné milie jsou časté u novorozenců, až polovina miminek se narodí s miliemi na nose a rychle jim zmizí. Jinak je to, když se udělají milie nám.

milia (2)

CO TO JE MILIE?

Jedná se o tvrdou cystu bílé barvy vyplněnou keratinem (což je zrohovatělá kůže), tyto bílé tvrdé tečky se nejčastěji dělají v okolí očí a na tvářích. Vzniknou, když se odumřelým kožním buňkám nedaří odloučit. Často se po nějaké době odloučí samy a pleť odloučí tvrdou bílou hrudku – milii.

JAK ODSTRANIT MILIE?

Možností je několik – čekat a čekat. Což nebývá naše silná stránka :). Milie se nejčastěji „vypichují“ za použití tenké sterilní jehly se místečko napíchne a opatrně mílie vymáčknutím odstraní. Na tento zákrok vyhledejte svou kosmetičku nebo dermatologa. Nedoporučuji u sušší tenké a citlivé pleti – možnost vzniku jizviček. V letních měsících se v místě vpichu rády dělají pigmentové flíčky. Nezapomínejte na SPF ochranu.

Další možností je cílená exfoliace – např. chemický peeling s kyselinou glykolovou, kde je slunce také kontraindikací. Dalšími možnými metodami jsou např. mikrodermabráze či ošetření přístrojem geneO+.

PREVENCE?

Jak míliím předcházet? Na začátku je jako vždy odličování. Správné návyky při odličování, pravidelný šetrný peeling pleti a výběr správných produktů na denní péči. Ne vždy je pro nás nejlepší krém nad kterým plesá srdce kamarádky. Nechávejte si poradit tam, kde se o Vaši pleť starají a znají ji nejlépe.